راهنمای خرید دیزل ژنراتور

خرید دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتورها (یا همان موتورهای دیزلی) از موتورهای درون سوز استفاده می‌کنند تا با احتراق سوخت گازوئیل، انرژی مکانیکی را تولید کرده و ژنراتور با دریافت انرژی  (نیروی) مکانیکی  آن را به جریان الکتریسته تبدیل می‌کند.

دیزل ژنراتور ها معمولاً برای تأمین برق در مواقع خاص و ضروری و همچنین در پروژ هایی که امکان استفاده از شبکه برق سراسری در آنها وجود ندارد، همانند معادن استخراج  آهن، مس و طلا  که در نقاط دوردست استفاده می‌شود.  ما در این مقاله به راهنمای خرید دیزل ژنراتور خواهیم پرداخت.

خرید ژنراتور با ظرفیت و توان مورد نیاز

اولین نکته در هنگام خرید دیزل ژنراتور تعیین نیاز و ظرفیت مورد نظر برای انجام پروژ ها می‌باشد. بدیهی است که انتخاب اشتباه ظرفیت دستگاه، کمتر یا بیشتر از توان مورد نیاز ممکن است در ادامه برای کارفرمایان دردسر آفرین باشد و هزینه های زیادی را به بودجه پروژه تحمیل کند. قدرت و توان در دیزل ژنراتور ها به صورت کاوا اندازه گیری می‌شود. اگرچه واحد آمپر گزینه بهتری برای سنجش توان مورد نیاز است. و این دو واحد به راحتی به یکدیگر تبدیل می‌شوند.

از یک تکنیسین یا مهندس برق بخواهید تا مجموع توان مورد نیاز شما را در پروژه ها اندازه گیری کند در این بین بار ضربه الکتروموتورها هم باید در نظر گرفته شود. اگرچه می‌توانید با برنامه ریزی و مدیریت آنها را به صورت تک وارد مدار مصرف کنید.

بنابراین با تعیین نیازها و ظرفیت مورد نیاز ابتدا باید نیازهای برقی خود را تعیین کنید. بررسی کنید که ژنراتور برق برای  کدام کاربری (خانگی، تجاری یا صنعتی) استفاده خواهد شد و حداکثر بار برقی مورد نیاز شما چقدر است. این شامل بررسی تعداد و نوع دستگاه‌ها و تجهیزات الکتریکی مورد استفاده، نیاز به نورپردازی، سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی و سایر نیازهای برقی می‌شود.

البته ما در این مقاله با کاربری خانگی که معمولا موتور برق های بنزینی ارزان قیمت در آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد نمی‌پردازیم.

انتخاب مشخصات فنی (دیزل ژنراتور کانوپی دار یا اوپن)

دیزل ژنراتور اوپن و سایلنت
دیزل ژنراتور سایلنت با داشتن اتاقک مخصوص صدای کمتری تولید و نیاز به ساختگاه ندارد.

بررسی مشخصات فنی ژنراتور بسیار مهم است. بررسی کنید که آیا ژنراتور توان مورد نیاز شما را تأمین می‌کند و توان، ولتاژ، تعداد و نوع فازها، سرعت موتور، مصرف سوخت و سیستم خنک‌کننده آن برای شرایط محل نصب فعلی مناسب است یا خیر. در صورت داشتن ساختگاه مناسب می‌توانید از انتخاب دیزل ژنراتور کانوپی دار چشم پوشی کنید. اما اگر محل مناسبی برای نصب دستگاه در دسترس نیست حتما در هنگام خرید دیزل ژنراتور کانوپی دار انتخاب کنید.

مصرف سوخت  و انتخاب تانکر و منبع برای ذخیره سازی

بررسی میزان مصرف سوخت ژنراتور بسیار مهم است. برنامه‌ریزی کنید که چند ساعت در روز ژنراتور کار خواهد کرد و بر اساس آن، مصرف سوخت را در نظر بگیرید. معمولا در شاشی دیزل ژنراتور ها به میزان یک روز کارکرد دستگاه باکی تعبیه شده است.

اما اگر در شرایطی باشید که دسترسی به سوخت گازوئیل به راحتی مهیا نباشد باید نسبت به خرید منبع یا تانکر سوخت برای ذخیره سازی سوخت چند هفته برنامه ریزی کنید.

کیفیت و برند (انتخاب برند و مدل مناسب جهت خرید دیزل ژنراتور)

برند و کیفیت ژنراتور از مهمترین موارد در نظر گرفته شده برای خرید است. برندهای مشهور و معتبری مانند Caterpillar ، Cummins، Perkins  و Kohler را بررسی کنید و از مشخصات فنی، سابقه عملکرد و نظرات سایر کاربران استفاده کنید. پیشنهاد ما این است که حتی خرید دیزل ژنراتور کارکرده این برند ها از شرکت های معتبر فروش، در مقایسه با برندهای چینی موجود در بازار بسیار بهتر و مناسب تر است.

 سرویس پس از فروش و قطعات یدکی:

با توجه به اهمیت قطعات یدکی و مصرفی بودن بیشتر این قطعات باید این نکته را در نظر داشته باشیم که این لوازم در برندهای معتبر همانند کاترپیلار ، کامینز، پرکینز و … بسیار سریع تر و آسان تر از برند های بی نام و نشان چینی در دسترس تر است.

همچنین، شرایط گارانتی و شرایط خدمات پس از فروش را بررسی کنید. این امر می‌تواند در صورت بروز مشکلات و نیاز به تعمیرات، تأمین قطعات و خدمات فنی مورد نیاز را برای شما فراهم کند.

استعلام قیمت انواع دیزل ژنراتور

قیمت دیزل ژنراتور‌ها با توجه به برند، ظرفیت، کیفیت و ویژگی‌های فنی متفاوت است. قبل از خرید، قیمت را از چند فروشنده و سایت های مختلف بررسی کنید و با توجه به کیفیت و خدمات پس از فروش، تصمیم بگیرید. اگر شما قصد خرید دیزل ژنراتور کارکرده را دارید حتما در استعلام قیمت مدل مورد نظر از دستگاههای فروشندگان بازدید و مواردی همانند ساعت کارکرد، شرایط ظاهری دستگاه، وضعیت سیستم خنک کنندگی (رادیاتور) را در نظر داشته باشید.

نصب و راه اندازی

 اگرچه نصب و راه اندازی معمولا جزو خدمات فروشندگان دیزل ژنراتور نمی‌باشد اما بررسی کنید که آیا فروشنده توانایی انجام این کار را دارد یا خیر؟ واز زیر ساخت های شرکت های فروش در زمینه پشتیبانی در دوره گارانتی اطمیانان حاصل کنید.

مدیریت و نگهداری:

دیزل ژنراتورها نیاز به نگهداری و مراقبت منظم و همیشگی دارند. اطمینان حاصل کنید که شما یا تیم فنی شما توانایی مدیریت و نگهداری صحیح ژنراتور را دارید. معمولا این موارد تعویض روغن و فیلترها، بررسی و تعمیرات دوره‌ای، تست و بررسی عملکرد منظم و سایر اقدامات نگهداری از وظایف اپراتور دیزل ژنراتور است.

حتما از فروشنده بخواهید مدت زمان مناسب جهت تعویض روغن و فیلترها را به صورت کتبی در اختیار شما قرار دهد.

با رعایت این مراحل و راهنمایی‌ها، می‌توانید ژنراتور دیزلی مناسبی را برای نیازهای برقی خود انتخاب کنید. همچنین، مشاوره با متخصصان و کارشناسان معتبر در دیزل نوآوران نیز می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند تا انتخاب درستی داشته باشید.